Rejestracja Logowanie
14899520884461_SweetTARGi_z_nowymi_atrakcjami_1.jpg

SweetTARGi z nowymi atrakcjami

25-27 marca Katowice zaprezentują najnowsze światowe trendy w cukiernictwie, lodziarstwie i piekarnictwie, ale też rozsmakują Was w tym, co śląskie. VIII edycja SweetTARGów będzie pełna niespodzianek i atrakcji. Tego nie możesz ominąć!
Przez cały weekend na scenie głównej targów, przy wielkanocnym stole, będziemy celebrować Śniadanie Mistrzów. W sobotę o tradycjach rodzinnych opowiedzą Emilia Kristof, Tadeusz Bączkowski oraz Krzysztof Wysłucha. W niedzielę tradycja będzie punktem wyjścia do tworzenia nowej jakości, o czym przekonamy się w rozmowach z biopiekarzem Bogdanem Smolorzem, Anną Berezowską oraz Tomaszem Nowakiem. Spotkania poprowadzą śląscy cukiernicy ze Sweet Team Poland – Renata Martyna i Łukasz Wylenżek.
Smaczne fuzje w duetach lub solo to pokazy, podczas których Goście będą łamać kanony, łączyć smaki w innowacyjny, ale smaczny sposób! To tu na oczach publiczności powstanie wspólna dekoracja sugarcrafterki Kingi Jakimowicz i cukiernika Pawła Górnego. Technolodzy Tomasz Szypuła i Łukasz Parzymski przełamią standardy w deserach lodowych. Krzysztof Polok i Wojciech Makselon (Colorfood) zaprezentują techniki kuchni molekularnej w cukiernictwie. W sztukę tworzenia modnych hybryd wciągnie nas Maria Łapa, a Dominika Muchalska zdradzi swój sposób na „legalne” słodycze.
Już w sobotę Damian Wiśniewski (Creative Pastry Chef), Łukasz Parzymski (Master Martini) i Teresa Trzaskalik (AKO) będą ustanawiać rekord Polski na najwyższą rzeźbę z czekolady plastycznej, a dokładnie na ponad 2,5-metrowego japońskiego smoka. Śląsko-małopolskie trio wspierają firmy: Master Martini oraz AKO. Z kolei w poniedziałek zaplanowany jest rekord z udziałem dzieci i młodzieży na największą liczbę udekorowanych babeczek wielkanocnych, przy wsparciu Emilii Kristof Firmy Rodzinnej z Rybnika.
Wśród nowych atrakcji pojawi się Strefa sugarcraftingu Kingi Jakimowicz, gdzie będą prezentowane najnowsze techniki dekoracji, oraz stoisko programu Doceń polskie, który cieszy się dużym zainteresowaniem śląskich rzemieślników. Po raz drugi będziemy obserwować zmagania młodych cukierników podczas Ogólnopolskiego Konkursu Cukierniczego dla Szkół „Zdrowo – smacznie – artystycznie”. Na miłośników dobrej kawy czekają zmagania basistów na najwyższym poziomie: Mistrzostwa Polski Barista oraz Coffee in Good Spirit. Swoje własne show z kawą zapewni Śląska Szkoła Baristów.

Więcej szczegółów na www.sweettargi.fairexpo.pl
Do zobaczenia w Katowicach, 25-27 marca 2017
2017-03-19
nowosci_szczegoly.php