Rejestracja Logowanie
14761776451423_Wiedza_ktora_zmienia_jakosc_zycia_1.jpg

Wiedza, która zmienia jakość życia

Power speech’e i wykłady motywacyjne są nie tylko modnym elementów eventów, ale także niezwykle rozwijającym i inspirującym przeżyciem dla słuchaczy. Takie doznania zapewniają przemowy Łukasza Jakóbiaka, który jest znany jako mówca motywacyjny i autor internetowego talk-show 20m².

Co próbujesz przekazać podczas spotkań motywacyjnych? Czym chciałbyś zarazić społeczeństwo?

Najbardziej chciałbym zarazić normalnością, zdjęciem masek, pozbyciem się kompleksów, ale na moich wykładach staram pokazać, że to od nas zależy jak przeżyjemy dany nam czas. Przesuwam granicę wyobraźni i pokazuję, że możliwe jest dużo więcej niż się nam wydaje, że życie jest bardzo krótkie, albo inaczej, jest krótsze niż się nam wydaje, że gorsze dni były i zawsze będą, że są niezbędne do rozwoju. Uświadomienie i zaakceptowanie tego pomaga w życiu.

Jak przekonać do tego słuchaczy? Jak to robisz?

Na konkretnych przykładach i doświadczeniach, ale co ważne, tylko własnych. Analizuję też motywację i jej brak. Uczę co powinniśmy zrobić, aby tę motywację pozyskać i co zrobić jak zaczniemy ją tracić. Z motywacją jest tak, że to co nas motywuje dzisiaj, za jakiś czas zmniejszy swoją moc. Trzeba działać szybko lub rozbudować źródło motywacji.

Wielokrotnie pokazałeś, że wyjście poza pewne standardy i odważne decyzje przynoszą niesamowite efekty. Odwaga to kwestia pewnych predyspozycji psychicznych czy chęci? Czy można się jej nauczyć, wypracować w drodze prób, ćwiczeń, szukania motywacji? Możesz o tym opowiedzieć na własnym przykładzie?

Sądzę, że to kwestia, którą można wypracować. Możemy stopniowo przesuwać ją z każdym realizowanym wyzwaniem. Ktoś kiedyś powiedział, że jeżeli robisz to co trudne, to Twoje życie będzie proste. Bo czym dla himalaisty będzie wejście na warszawską Górkę Szczęśliwicką? Zacząłem zajmować się motywacją, ponieważ sam miałem i mam z nią problem. To nie jest tak, że ja nagle zacząłem działać, że wcisnąłem przycisk z napisem motywacja, ja każdego dnia walczę, aby mi się chciało. Natomiast dzięki analizie jest mi dużo łatwiej, bo poznałem instrukcję obsługi swojej osoby. Jednym słowem zatrzymajmy się, gdy poczujemy motywację i zastanówmy się skąd się ona wzięła. Jak ją stracimy to wykorzystaj wnioski z analizy, aby ją przywrócić.

Odwaga w działaniu i wychodzenie poza strefę komfortu to często klucz do zmian w życiu, ale to też trudna droga. Jak sobie poradzić ze stresem i strachem? Jak Ty sobie poradziłeś i radzisz?

Kiedy po podjęciu decyzji odczuwam lęk to wiem, że będzie to dla mnie sfera, w której jeszcze nie byłem i najnormalniejszą sytuacją jest jego odczuwanie. Za drugim razem będzie już prościej. Wiem, że muszę to przeskoczyć, zacisnąć zęby i iść do przodu, bo nawet jak zrobię coś źle to świat się nie skończy.
Tkwienie w strefie komfortu z biegiem czasu zaczyna nas uwierać. Strefa ta przestaje być komfortowa i sami pragniemy z niej wyjść.

Dzielisz się z ludźmi swoją motywacją i inspiracją do podejmowania odważnych kroków. Co Ciebie inspiruje? Kto dla Ciebie jest wzorem i autorytetem?

Inspiruje się napotkanymi emocjami. Chcę ich doznawać i w związku z tym muszę o nie zabiegać. Mózg jest tak skonstruowany, że jak czegoś bardzo pragniemy i wystarczająco długo o tym myślimy, to generuje nam drogę jaką musimy pokonać, aby to dostać. Moimi autorytetami są ludzie mądrzy. Mam ich w swoim otoczeniu.

Wykłady motywacyjne stały się dziś modnym elementem eventów, wyjazdów integracyjnych, szkoleń dla pracowników i klientów. Z czego wynika ta moda? Co dają takie prelekcje? Dlaczego rozwój osobisty jest równie ważny jak np. nauka języków obcych?

Bo nas rozwija. Człowiek w ciągu całego życia spędza więcej czasu nad instrukcją obsługi pralki niż własnego mózgu. Przestaliśmy radzić sobie z zastaną rzeczywistością. Moje wykłady pozwalają na wyciągnięcie wiedzy, zatrzymanie się i pomyślenie nad samym sobą. Niektórzy zapominają o tym w codziennym biegu. Taka wiedza może zmienić jakość życia.

Czy przez swoje działania, mowy motywacyjne i spotkania z ludźmi udało Ci się zmienić czyjeś życie? Masz takie przykłady? Stałeś się dla kogoś wzorem?

W związku z częstymi atakami na rozwój osobisty, postanowiłem utworzyć folder w swojej poczcie gdzie umieszczam wszystkie maile osób, którym miałem przyjemność pomóc. Dla mnie nie jest sukcesem wygenerowanie motywacji w ludziach na wykładzie, ale nauczenie ich jak sami mają ją znaleźć. Z motywacją jest tak, że parę godzin po wykładzie ona opadnie i wówczas będziemy się gorzej czuli niż przed przyjściem. Zatem uczestnik musi dać sobie radę beze mnie. Ja pokazuję mu jak ma zacząć.

Zaistniałeś w mediach, w show biznesie, w świecie mody, jako mówca motywacyjny. W której roli czujesz się najlepiej? A może szykujesz już coś zupełnie nowego?

W świecie mody chyba jeszcze nie, ale najlepiej czuje się jako mówca i prowadzący swój program. Najważniejsze, aby lubić i szanować to, co się robi. Doszedłem do takiego punktu w życiu, że wypicie kawy sprawia mi przyjemność. W tym celu polecam również medytację. Pozwoliła mi wejść na kolejny poziom życia. Zmieniła się jakość odczuwania.

Łukasz Jakóbiak jest mówcą motywacyjnym i twórcą internetowym. W 2010 roku, poszukując pracy, wywiesił przed wejściem do siedziby EMI Music Poland największy w Polsce list motywacyjny i CV o rozmiarze 3 x 6 metrów. Zwrócił tym na siebie uwagę również innych firm. Po tym wydarzeniu zaczął organizację dużych wydarzeń muzycznych. Dwa lata później stworzył internetowy talk-show 20m2. Od maja 2012 zaprasza do swojej kawalerki osobistości ze świata kultury, sportu i polityki. Gościł już m.in. Krystynę Jandę, Dodę, Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Andrzeja Seweryna, Justynę Steczkowską, Conchite Wurst.
 
2016-10-11
nowosci_szczegoly.php